Децентралізація - це крок в майбутнє

MASTODON

Mastodon:
найпопулярніша децентралізована мережа

Mastodon – чудовий приклад децентралізованої мережі, який заснований на технологіях блокчейну. Mastodon входить до Fediverse — мережі децентралізованих сервісів із відкритим кодом на різних серверах. Де би користувачі не були зареєстровані, вони спілкуватимуться між собою. Кожен сервер має свої правила, їх встановлює модератор, яким, можете бути ви. Сервери переважно є тематичними. У Mastodon немає власника. Вона не збирає дані користувачів та не пропонує реклами. Насправді не правильно говорити, що Mastodon — це соцмережа. Адже на сайті проєкту вказано, що це «тисячі незалежних соціальних мереж Mastodon Instances». Кожна з них має власний сервер, спільноту, правила, адміністраторів і модерацію. Перевага такої системи в тому, що ніхто не може контролювати весь Mastodon, ви можете мати прямий контроль з боку компаній чи людей на одному чи кількох серверах, але не на всіх.

Що таке Mastodon?

Соцмережу запустив у 2016-му німецький програміст Ойген Рочко. Символом платформи обрали мастодонта, на честь якого її і назвали. Програмне забезпечення для Mastodon розробила організація Mastodon gGmbH, яку очолює Рочко. Її статус означає, що оригінальний код Mastodon доступний загалу, його можна поширювати і змінювати. Будь-хто зможе виправляти баги в коді, додавати функції і перекладати інтерфейс різними мовами.

Цензура

Жорстких загальних правил немає. Дописи про .осію, війну та інший «чутливий контент», який люблять блокувати інші соцмережі, спокійно існують на Mastodon. Тобто за слова «кацапи», «Азов», «х*йло», і т.д. банити не будуть. Але не думайте, що Mastodon — це анархія і світ без правил. Декілька загальних обмежень усе ж є. На флагманському екземплярі Mastodon.social, наприклад, заборонений контент, несанкціонований у Німеччині чи Франції. Мова про нацистську символіку, заперечення та виправдання Голокосту, а також сексизм, дискримінацію та ксенофобію. Крім того, у кожного сервера є свій адміністратор. Власне він і стежить за дотриманням правил або створює додаткові. Це може бути ціла команда або лише одна людина, яка має останнє слово щодо того, що дозволено та заборонено на сервері.

Технічний опис

Mastodon — Web-проєкт з відкритим сирцевим кодом для федеративного мікроблогінгу. Серверна частина побудована на Ruby on Rails, клієнтська на JavaScript . Повна підтримка OStatus та, з версії 1.6, протоколу AcivityPub.Підтримка OStatus припинена з версії 3.0. Мобільні застосунки використовують Mastodon API та доступні для широкого кола операційних систем.

Недоліки

Як завжди, є й недоліки. Група дослідників з різних організацій відшукали недоліки в Mastodon. Дослідник PortSwigger Гарет Хейз виявив уразливість HTML. Інженер з програмного забезпечення безпеки з MinIO, Ленін Алевський, виявив неправильну конфігурацію системи, яка дозволила йому завантажувати, змінювати і навіть видаляти все, що знаходиться в хмарному сховищі S3 екземпляра Mastodon, а Анураг Сен знайшов анонімний сервер, який вичищав дані користувачів.